قیمت خانه های مسکن ملی چقدر است؟
قیمت خانه های مسکن ملی چقدر است؟
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر نمی‌توان فرمولی برای تعیین قیمت خانه های مسکن ملی برای استان‌ها و شهرهای مختلف داشت، گفت: عددی را اعلام نمی‌کنیم تا ذهنیتی برای مردم ایجاد نشود اما مطمئن شوند که قیمت مسکن ملی کمتر از قیمت واحدهای شخصی ساز با شرایط یکسان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، محمودزاده درباره تعیین قیمت خانه های مسکن ملی برای متقاضیان با توجه به تجربه افزایش قیمت چندین باره مسکن مهر اظهار داشت: در ابتدا باید این موضوع توجه داشته باشیم که اگر می ‌گوییم مسکن مهر در برخی از شهرهای جدید از جمله پردیس چند بار دچار افزایش قیمت شد و تاخیر در ساخت و تحویل داشت باید به این نکته توجه شود که تعدادی از واحدها اواخر سال گذشته شروع به ساخت شدند.

وی با بیان اینکه نکته مهم دقت در ایجاد تعهد و ثبت نام است، ادامه داد: بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر در همان سنواتی پیش بینی شده بود، تحویل شدند که افزایشی در قیمت این واحدها ایجاد نشد و پروژه‌هایی مانند مسکن مهر پردیس که دچار افزایش قیمت شدند، بسیار محدود بودند. بنابراین موضوع این است که دسته‌بندی در ارایه اطلاعات به مخاطبان صورت نمی‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دلایل تاخیر در ساخت برخی از پروژه‌های مسکن مهر گفت: تاخیر در اجرای این پروژه چند دلیل دارد. اول اینکه برخی از پروژه‌ها تاخیر در شروع ساخت به دلیل نبود زمین کافی داشتند و ثبت نام بیشتری صورت گرفته بود. از این رو چند سال طول کشید که زمینی رفع معارض شود و برای اجرا آماده سازی‌های لازم در آن زمین صورت گیرد. دلیل دیگر هم این بود که برخی از پروژه‌ها به مسائل حقوقی برخوردند.

محمودزاده افزود: نکته دیگر این است که از بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر این تاخیرات بیشتر متوجه شهر جدید پردیس شده که اساسا سهم حدود ۸۰ هزار واحدی در کل پروژه مسکن مهر داشت.

تعیین قیمت خانه های مسکن ملی

معاون مسکن و امور ساختمان با اشاره به باقیمانده‌های مسکن مهر گفت: طبق آخرین گزارش ارایه شده حدود ۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که در شرف تکمیل است و به زودی حدود ۳۵ هزار واحد مسکن مهر افتنتاح می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تعیین قیمت خانه های مسکن ملی تاکید کرد: در طرح‌هایی مانند اقدام ملی مسکن، تامین زمین از طرف دولت انجام می‌شود و همچنین تسهیلات هم از سوی دولت برای متقاضیان در نظر گرفته شده است اما ساخت با خود متقاضیان بوده کما اینکه این رویه در سایر پروژه‌ها هم، جریان داشت.

بخوانید:  بازآفرینی شهری در مازندران: بررسی پروژه‌های بازسازی و نوسازی

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی با پایین‌ترین عددی که در سطح کشور ممکن بوده برای اجرای مسکن مهر به جمع‌بندی رسیده و آن را ابلاغ کرده که البته نظر سازندگان این است که باید به این عدد اضافه شود اما به وکالت از مردم نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم، قیمت تمام شده برای متقاضیان پایین‌ترین عدد ممکن باشد.

محمودزاده افزود: اما می‌دانیم که سازنده باید مصالح را با قیمت روز بازار خریداری کند و قرار نیست هیچ یک از مصالح و خدمات متفاوت از قیمت بازار در این پروژه عرضه و استفاده شود. به همین دلیل از روز اول قرار شد که تحویل مسکن ملی براساس قیمت تمام شده باشد.

معاون مسکن و امور ساختمان گفت: آنچه که محرز و مشخص است؛ حذف قیمت زمین و ارایه تسهیلات بدون سپرده از سوی دولت بوده و البته قطعا برای متقاضیان با توجه به مقیاس این پروژه صرفه‌ای وجود دارد که قیمت تمام شده‌ای با تفاوت قابل توجهی نسبت به سایر پروژه‌ها با آن ایجاد می‌کند.

قیمت خانه های مسکن ملی کمتر از واحد های شخصی ساز است

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نمی‌توان فرمولی برای تعیین قیمت خانه های مسکن ملی برای استان‌ها و شهرهای مختلف داشت، اظهار داشت: موضوع مهم قیمت روز مصالح و تجهیزات مورد استفاده در این پروژه است. چه کسی می‌تواند مدعی شود که قیمت فولاد در دو سال آینده چقدر خواهد بود که بتوان برای مسکن ملی قیمت تعیین کرد؟ وقتی در این بخش‌های مختلف قیمت ثابتی وجود ندارد طبیعتا قیمت کل هم نمی‌تواند ثابت باشد و از الان نمی‌توان قیمت ثابتی را اعلام کنیم.

محمودزاده گفت: در حال حاضر عددی را اعلام نمی‌کنیم تا ذهنیتی برای مردم ایجاد نشود اما مطمئن شوند که قیمت خانه های مسکن ملی کمتر از قیمت واحدهای شخصی ساز با شرایط یکسان خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره احتمال عدم توان پرداخت آورده‌های مردمی در صورت افزایش قیمت‌ها اظهار داشت: هر فردی نتواند آورده و اقساط را پرداخت کند حذف و متقاضی دیگری جایگزین خواهد شد چراکه پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها بستگی به پرداخت اقساط و آورده متقاضیان دارد بنابراین کاری غیر از حذف بدحساب‌ها نمی‌توان انجام داد.

  • منبع خبر : ایلنا