هلسینکی؛ سومین شهر دوستدار دوچرخه در جهان
هلسینکی؛ سومین شهر دوستدار دوچرخه در جهان
شهردار هلسینکی، پایتخت فنلاند و هوشمندترین شهر جهان، در مصاحبه با رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد تا آینده‌ای نزدیک هلسینکی سومین شهر دوستدار دوچرخه‌سواری در جهان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، شهر دوستدار دوچرخه: بدیهی است که کپنهاگ در دانمارک و آمستردام هلند به عنوان بهترین شهرهای دوستدار دوچرخه در جهان شناخته شده‌اند چرا که بخش اعظم تردد در آن‌ها از طریق دوچرخه‌سواری صورت می‌گیرد. با این وجود، انتشار ویروس کرونا و رعایت فاصله اجتماعی بهانه‌ای شد تا مردم هر چه بیشتر به سمت تردد از طریق این وسیله حمل و نقل پاک روی آورند و مقامات نیز برای بهبود زیرساخت‌ها با یکدیگر به رقابت بپردازند.

در همین راستا، شهردار هلسینکی در تلاش است همچون هوشمندسازی شهر، در زمینه ترویج دوچرخه‌سواری نیز از سایر شهرها پیشی گیرد و تا چند سال آینده سومین شهر دوستدار دوچرخه را به وجود آورد. جالب است بدانید که در حال حاضر و بر اساس شاخص تردد سبز کپنهاگ، هلسینکی در رده دهم شهرهای دوستدار دوچرخه جهان قرار دارد.

شهر دوستدار دوچرخه
شهر دوستدار دوچرخه

مقامات رسمی پایتخت فنلاند برای رسیدن به هدف بلندپروازانه خود در نظر دارند به ترویج دوچرخه‌سواری در میان مردم از طریق ایجاد دیوارنگاره‌هایی با موضوع دوچرخه‌سواری و مزایای آن بپردازند. طراحی دیوارهای شهر با تصاویری از دوچرخه به زودی آغاز می‌شود و در مدت زمانی بسیار کوتاه به پایان خواهد رسید.

علاوه بر این، شهردار در نظر دارد زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری شهر را بهبود ببخشد و مسیرهای جدیدی به آن بیفزاید. مسیرهای دوچرخه‌سواری پایتخت، میزبان امکانات زیادی نظیر سایبان‌هایی برای استراحت، کافه‌هایی برای سرو نوشیدنی و سطل‌های زباله‌ برای دور انداختن ضایعات خواهد بود. بدون شک، تمام این تجهیزات، منجر به ترویج بیشتر دوچرخه‌سواری در میان مردم خواهد شد و شهر را در رسیدن به هدف خود هدایت خواهد کرد.

بخوانید:  سنگاپور؛ ملقب به هوشمندترین شهر جهان در سال 2020

بدیهی است که ترویج دوچرخه‌سواری هلسینکی، در کنار تمام مزایای خود، بهبود کیفیت هوا را در پی خواهد داشت و در پایداری پایتخت فنلاند سهیم خواهد بود.

  • منبع خبر : ایمنا