آشنایی با سقف کاذب ضد حریق
آشنایی با سقف کاذب ضد حریق
سقف کاذب ضد حریق از جمله مصالح ساختمانی با کاربردهای خاص است. این نوع از سقف کاذب با اتکا به ویژگی‌هایی که دارد در مقابل درصد مشخصی از آتش و حرارت مقاوم است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، در تولید سقف کاذب ضد حریق به جای چوب از الیاف‌های معدنی مقاوم استفاده می‌شود. در صورتی که سقف کاذب‌های معمولی اغلب متشکل از خرده‌های چوب و گچ هستند. خرده‌های چوب، مقاومتی در برابر آتش و حرارت ندارند.

به طور کلی مصالحی مانند گچ، پی وی سی، طلق و شیشه در تولید این نوع از سقف‌های کاذب به کار برده می‌شوند که ترکیب آن‌ها با یکدیگر، تایل‌های سقف کاذب ضد حریق را به دست می‌دهند.

سقف کاذب ضد حریق در کجا استفاده می‌شود؟

اجرای این نوع از سقف‌های کاذب در هر مکانی ممکن است؛ اما هزینه بالای آن‌ها مانعی در برابر کاربرد گسترده از این نوع سقف شده است. از این رو در ساختمان‌ها و فضاهایی که نیاز به عبور تأسیسات مکانیکی و الکتریکی است از سقف‌های کاذب استفاده می‌کنند.

در مواردی هم به منظور بهبود ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی نوع ضد حریق به کار برده می‌شود.

معمولا در اتاق سرورهای کامپیوتری، شرکت‌ها و کارخانه‌های صنعتی، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، راهروهای ساختمان‌های اداری، قسمت‌هایی مانند موتورخانه و راهروها در برخی از مجتمع‌های مسکونی از سقف کاذب ضد حریق استفاده می‌شود.

ویژگی‌های سقف کاذب ضد حریق

از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع از سقف‌های کاذب می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

به صورت تایل‌هایی در اندازه‌های مختلف نصب می‌شوند.
عمده ترکیب آن‌ها متشکل از ژیپس یا همان گچ است.
در برابر رطوبت نیز مقاومت خوبی دارند.
به صورت آویزان نصب می‌شوند یعنی تایل‌های ضد حریق به یک چهارچوب فلزی متصل می‌شوند.
برای یک مدت زمان مشخص در برابر آتش مقاومت می‌کنند و جلوی گسترش آتش سوزی را می‌گیرند.

سقف کاذب ضد حریق چگونه کار می‌کند؟

این ویژگی منحصر به فرد تا حد زیادی به وجود ژیپس یا همان گچ مربوط می‌شود. ژیپس به طور خالص حاوی ۲۱ درصد آب و ۷۹ درصد سولفات کلسیم است که در درجه حرارت‌های زیر ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاوم است.

بخوانید:  سقف لاکر چیست و چه مزایایی دارد؟

نکته دیگر هم در خصوص سقف‌های کاذب ضد حریق وجود مقدار بالایی آب در ساختار مولکولی ژیپس است.

هنگامی که ژیپس تحت حرارت‌های بالا قرار می‌گیرد این مقادیر آب مولکولی به تدریج و به صورت بخار آب شروع به آزاد شدن می‌کنند.

اگر در معرض قرار گیری تایل‌های گچی سقف کاذب در برابر آتش به طول بیانجامد، تمامی مقدار آب موجود در ژیپس بخار می‌شود. فرآیند آب زدایی ژیپس توسط آتش، تکلیس یا کلسینه شدن نامیده می‌شود.

مرحله دوم مقاومت سقف کاذب ضد حریق در مقابل آتش با فرآیند کلسینه شدن شروع می‌شود. پوشش کلسینه شده شکل گرفته در سطح رو به آتش سقف کاذب، خود پوششی مقاوم در برابر آتش است.

با ادامه این موضوع ( قرار گرفتن سقف کاذب در برابر آتش)، ضخامت پوشش کلسینه شدن افزایش می‌یابد.

در نهایت حتی با کلسینه شدن تمامی ضخامت سقف کاذب گچی، باقیمانده آن یا همان سولفات کلسیم نیز به عنوان لایه‌ای عایق، در برابر آتش مقاومت می‌کند.

مزایا و معایب

از مهم‌ترین مزایای این نوع از سقف‌های کاذب می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

مقاومت خوب و چند مرحله در مقابل آتش سوزی و به تأخیر انداختن گسترش آتش سوزی در ساختمان
نصب و اجرای سریع و آسان
فراهم کردن فضایی مناسب به منظور اجرای تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
بسیار کاربردی برای فضاهای حساس مانند اتاق‌های سرور
معایب سقف کاذب ضد حریق

علی‌رغم همه خوبی‌های این نوع از سقف نباید از معایب آن نیز غافل بود. هزینه اجرایی زیاد مهم‌ترین نقطه ضعف این نوع از سقف کاذب است. از دیگر نقاط ضعف سقف‌های کاذب ضد حریق می‌توان به نامناسب بودن برای اجرا در همه فضاها به ویژه فضاهای مسکونی اشاره کرد.