تولید آجر با پلاستیک بازیافت: زباله‌ها را به مصالح ساختمانی تبدیل کنید!
تولید آجر با پلاستیک بازیافت: زباله‌ها را به مصالح ساختمانی تبدیل کنید!
یک کمپانی هلندی فعال در حوزه بازیافت پلاستیک در جدیدترین فعالیت خود، به معرفی آجرهای ساخته شده از جنس ۱۰۰% پلاستیک بازیافتی پرداخته است!

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، تولید آجر با پلاستیک بازیافت: آجرهایی که کمپانی های ساخت و ساز را قادر می سازد سازه هایی همچون LEGO اما در مقیاسی بسیار بزرگ تر را به مرحله اجرا رسانند! نکته ی جالب توجه پیرامون محصول جدید کمپانی Precious Plastic مستقر در شهر آیندهوون (Eindhoven) کشور هلند این است که طرح این آجرها به صورت منبع باز (open-source ؛ منبع باز یک کد منبع است که برای اصلاح و توزیعِ مجددِ احتمالی، آزادانه در دسترس قرار می گیرد) منتشر شده است! به این معنی که هر فرد می تواند نقشه های  خود را بصورت آنلاین دانلود کرده و شروع به تبدیل کردن زباله های پلاستیکی به یک ماده ساختمانیِ مفید نماید.

تولید آجر با پلاستیک بازیافت
آجر ساختمانی بازیافتی ارائه شده توسط کمپانی Precious Plastic

تولید آجر با پلاستیک بازیافت چگونه است؟

این آجرها بدون مهارت خاصی تولید می شوند و به راحتی با چکش بر روی یکدیگر قرار می گیرند. کاربری این آجرها اغلب برای سازه های موقت پس بروز از بلایای طبیعی و یا سازه های طولانی مدت مانند مسکن کم هزینه و ساختمان های عمومی می باشد.

سازمان مردمی The Ocean Cleanup و دیگر سازمان های حامی محیط زیست هر ساله در تلاشند تا میزان بیشتری از زباله های پلاستیکی را در سراسر نقاط جهان جمع آموری نمایند و از ورود آن ها به طبیعت جلوگیری کنند. اما در اغلب موارد، پیرامون این موضوع که پس از جمع آوری زباله های پلاستیکی چه کاری می توان با آن ها انجام داد، اختلاف نظر وجود دارد!

زیرا این پلاستیک ها بسیار آسیب دیده و کثیف می باشند. در حال حاضر چیزی در حدود ۱٫۶ میلیارد انسان در کره زمین، فاقد مسکن مناسب هستند! لازم به بیان است این رقم تعداد فزاینده ای از مردم را که سالانه به دلیل بروز بلایای طبیعی مختلف مانند زلزله و طوفان آواره می شوند، شامل نمی شود. آجر ارائه شده توسط کمپانی Precious Plastic که از ۱٫۵ کیلو (۳٫۳ پوند) زباله پلاستیکی ساخته شده است و تولید آن چیزی در حدود ۴ دقیقه زمان می برد، راه حلی مناسب و ایده آل برای این چالش جهانی است.

در این میان کمپانی های دیگری نیز همچون Conceptos Plasticos و ByFusion در تلاش برای پاسخ به بحران جهانی تولید فزاینده پلاستیک هستند و به ساخت آجرهای ساختمانی پلاستیکی بازیافتی اقدام می نمایند اما طرح و ماشین آلات آنها اختصاصی است (منبع باز نمی باشد)! اما کمپانی هلندی Precious Plastic نحوه ساخت این آجرها را به صورت گسترده منتشر کرده است تا از سازمان های حامی محیط زیست در نقاط مختلف کره زمین بتوانند از این راه چاره برای نجات زمین بهره گیرند.

آجر ساختمانی بازیافتی
  • منبع خبر : هنر و معماری آبگینه