صدور سند املاک روستایی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
صدور سند املاک روستایی در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: تاكنون بیش از سه میلیون و ۶۸۰ هزار واحد روستایی و واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سنددار شده است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، محمدرضا شاملو در خصوص آخرین وضعیت صدور سند املاک روستایی، گفت: یکی از فعالیت‌های بنیاد مسکن در حوزه عمران روستایی سنددار کردن املاک روستایی بوده است که با همکاری مشترک بنیاد مسکن و سازمان ثبت اسناد و املاک انجام می شود و بنیاد مسکن همواره به دنبال تحولات اقتصادی، اجتماعی و اجرای قانون اصلاحات ارضی بوده است.

وی با بیان اینکه نداشتن سند یکی از زمینه‌های اختلافات ملکی اهالی روستا‌ها به شمار می رود گفت: بخشی از پرونده‌های نظام قضایی کشور ناشی از همین اختلافات است که طرح سنددار کردن با چهار هدف اصلی از جمله نظام مالکیت اراضی واقع در بافت، امکان بهره‌برداری روستاییان از تسهیلات بانکی، افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی املاک و ایجاد امنیت قضایی و تثبیت مالکیت افراد برای املاک شروع شد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: تاکنون بیش از سه میلیون و ۶۸۰ هزار واحد روستایی و واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سنددار شده است.

صدور سند املاک روستایی در سال ۱۴۰۰

شاملو در ادامه گفت: از این رقم حدود سه میلیون و ۳۹۸ هزار واحد روستایی سنددار شده است و در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت نیز حدود ۲۶۸ هزار و ۶۸۰ واحد تا کنون سنددار شدند.

بخوانید:  بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت در چه مرحله‌ای است؟

وی در ادامه گفت: برای سال ۱۴۰۰ توافقی صورت گرفته که قانون حد نگار و تبدیل اسناد دفترچه‌ای به اسناد تک برگ و دارای مختصات حدود ۱۰۰ هزار واحد با همکاری سازمان ثبت، اسنادشان را از دفترچه‌ای به سند تک برگ تبدیل کنیم.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: همچنین در زمینه سنددار کردن واحد‌های روستایی پیش‌بینی می‌شود ۱۵۰ هزار سند در اجرای قانون صادر شود.