فقدان مطالعات؛ آسیبی برای تمام حوزه‌های عملکردی شهرداری مشهد
فقدان مطالعات؛ آسیبی برای تمام حوزه‌های عملکردی شهرداری مشهد
نقصان در مطالعات و عدم پیشرفت فاز صفر پروژه‌ها، آسیبی است که همه حوزه‌های شهرداری را درگیر کرده و دغدغه بزرگی است که حتی عملکرد سنوات آتی را هم تهدید می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،حوزه‌های عملکردی شهرداری مشهد، حسین حسامی در جلسه کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه یکی از فازهای هر پروژه، فاز “صفر” بوده که مرحله شناسایی و یا امکان‌سنجی محسوب می‌شود، اظهارکرد: در واقع در این فاز به دنبال شناسایی و مطالعه پروژه از ابعاد و جنبه‌های مختلف اعم از اقتصادی، فنی، مالی، زیست محیطی و … هستیم.

وی گفت: بررسی تجارب چندین ساله در مدیریت شهری به درستی بیانگر اهمیت بالای فاز مطالعاتی برای تمامی پروژه‌هاست و برهمین اساس، توجه به مطالعات را پایه تمامی اقدامات شهرداری تعریف کردیم تا آغاز هر پروژه اجرایی مشروط به برخورداری از مطالعات جامع و همه‌جانبه باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: این دقت نظر و حساسیت شورای ششم نسبت به فاز مطالعات پروژه‌های شهری، نشان می‌دهد که به دنبال تعریف و اجرای اصولی پروژه‌ها هستیم و نهایت بهره‌وری را باید از سرمایه‌های شهر داشت.

حسامی با اشاره به آغاز فرآیند بررسی اصلاح بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری مشهد در کمیسیون‌های تخصصی شورای اسلامی شهر، تصریح کرد: یکی از کاستی‌های جدی عملکردی حوزه‌های مختلف شهرداری، معطوف به فاز مطالعات است؛ بسیاری از پروژه‌های شهری به دلیل عدم پیشرفت در فاز مطالعات، بلاتکلیف مانده و پیشرفتی نداشته‌اند.

بخوانید:  انتشار ۲.۷ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت از ابتدای شورای ششم مشهد

وی گفت: این معضل جدی را در شرایطی از سوی حوزه مطالعات شهرداری شاهد هستیم که یکی از تاکیدات اساسی شورای ششم در این خصوص، تسهیل و بازنگری در فرآیندهاست.

حسامی افزود: نقصان در مطالعات و عدم پیشرفت فاز صفر پروژه‌ها، آسیبی است که همه حوزه‌های شهرداری را درگیر کرده و دغدغه بزرگی است که حتی عملکرد سنوات آتی را هم تهدید می‌کند.

وی اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر نظام‌نامه مطالعات شهرداری مشهد اصلاح و روند توسعه‌ای شهر از شتاب مطلوبی برخوردار شود.