معاملات مجازی مسکن غیرقانونی است
معاملات مجازی مسکن غیرقانونی است
رییس اتحادیه مشاوران املاک نسبت به معامله مسکن در فضای مجازی به مردم هشدار داد و گفت: این روزها عده‌ای با سوء استفاده از این شرایط به وجود آمده و با دریافت حق کمیسیون پایین‌تر از نرخ مصوب، مردم را تشویق به انجام معاملات مجازی در بخش مسکن می‌کنند که باید اعلام کنیم این معاملات غیرقانونی است

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم،مصطفی‌ قلی خسروی درباره انجام معاملات مجازی مسکن در شرایط محدودیت‌های کسب و کار ناشی از اجرای پروتکل‌های کرونایی نظرات خود را بیان کرد.

این روزها از انجام معاملات مجازی برای خرید و فروش مسکن صحبت می‌شود که در این شرایط باید نسبت به ریسک انجام این معاملات هشدار داد.

وی با بیان اینکه معاملات مجازی مسکن غیرقانونی است، گفت: عده‌ای با سوء استفاده از این شرایط به وجود آمده و با دریافت حق کمیسیون پایین‌تر از نرخ مصوب، مردم را تشویق به انجام معاملات مجازی در بخش مسکن می‌کنند.

متاسفانه باید اعلام کنیم که این معاملات غیرقانونی است و مردم اصل را فدای فرع نکنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه در انجام معاملات مجازی هیچ گارانتی و ضمانتی وجود ندارد، ادامه داد: در صورت هر گونه کلاهبرداری امکان پیگیری وجود نخواهد داشت.

همچنین احتمال باخت در این معاملات غیرقانونی بسیار بالاست.

خسروی افزود: برای اغلب مردم در کشورمان، مسکن تمام پس‌انداز خانوار است نباید برای عجله در انجام یک معامله دست به چنین ریسک بزرگی زد و برای نپرداختن حق کمیسیون از مزایای حقوقی انجام معامله در مشاوران املاک مجاز محروم ماند.

معامله خارج از عرف: معاملات مجازی

وی تاکید کرد: خرید مسکن مانند استفاده از تاکسی های اینترنتی نیست که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد. باید توجه داشت که معاملات مجازی و خارج از مشاوره املاک قانونی نیست.

افراد آگاه باشند که در صورت بروز هر گونه مشکلی امکان پیگیری حقوقی را ندارد.

رییس مشاوران املاک استان تهران همچنین درباره پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر حذف قیمت‌های مسکن مناطق ۱ و ۳ تهران از آمار و گزارشات بازار، گفت: این مناطق تافته جدا بافته نیستند و طبق رصدی که از بازار انجام شده قیمت های پرتی هم ندارند.

خسروی تاکید کرد: نمی‌توان چند منطقه را به دلیل اینکه قیمت بالاتری نسبت به سایر مناطق دارند از آمار و گزارشات حذف کرد.

وی ادامه داد: به تمام مشاوران املاک به ویژه این مناطق اعلام کرده‌ایم که پیشنهاد فروش مسکن و ملک با قیمت های نامتعارف را نپذیرند.

در حال حاضر ما باید به طور قطع در صورت مشاهده و ارایه گزارش درباره انجام معاملات مجازی با قیمت‌های نامتعارف با آن مشاوره املاک برابر قانون برخورد کنیم.