حاشیه نشینی در مشهد: توس ۶۳ همچنان خاک می‌خورد!
حاشیه نشینی در مشهد: توس ۶۳ همچنان خاک می‌خورد!
هرچه از وضعیت حاشیه نشینی در‌ مشهد بگوییم باز هم کم است؛ نمونه‌اش منطقه توس ۶۳ که سال‌ها و بارها اعتبار به آن اختصاص یافته، اما همچنان آسفالت نشده و معبر آن تماما خاکی است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، حاشیه نشینی در مشهد: اگر به حاشیه شهر مشهد سری بزنید متوجه عمق محرومیت از سویی و عدم توجه مسئولان از سوی دیگر خواهید شد.

معمولا در تمام سال‌های اخیر حاشیه شهر مشهد دال محوری و اساسی در گفتمان تمام کاندیداها و افرادی بوده که خواسته‌اند به نوعی در انتخابات شهری و یا کشوری رای بیاورند.

در ایام انتخابات معمولا رفت و آمد به حاشیه شهر مشهد بسیار زیاد می‌شود و مردم شریف این منطقه از شهر مشهد نیز هربار دلخوش به وعده‌ها و امید به بهبود اوضاع شهری خود پای صندوق آمده‌اند و هیچگاه عرصه را خالی نکرده‌اند.

اما شاید رسم انصاف نباشد که این چنین با احساسات پاک و خدمت خالصانه و جهادی این مردم بازی کرد و بهتر است اگر وعده‌ای به آنها داده می‌شود بلافاصله عملیاتی شود.

توس ۶۳ منطقه‌ای که نزدیک به محله معروف نوده مشهد است نیز در سال‌های اخیر از این وعده‌ها بی‌نصیب نبوده البته تفاوتش با سایر مناطق حاشیه شهر مشهد احتمالا این است که شاید قدمت وعده‌های داده شده به این منطقه به اندازه قدمت حاشیه نشینی در مشهد است!

توس ۶۳ جزو معدود معابر این منطقه است که همچنان که همچنان است آسفالت نشده و معبر آن تماما خاکی است و همین سبب شده ترافیکی عظیم در توس ۶۵ شکل بگیرد در حالی که یک اقدام عملی و جهادی خیلی ساده می‌تواند بار عظیمی از دوش این منطقه بردارد.

در سال‌های اخیر وعده‌هایی برای زیرسازی، جوی‌بندی و آسفالت داده شده اما همچنان هم که همچنان است توس ۶۳ و ساکنان شریفش باید خاک بخورند؛ هم خاک آسفالت نشده معبر و هم خاک وعده‌های مسئولان!

برنامه ریزی برای بازسازی منطقه توس ۶۳

احسان قیطاقی؛ معاون سابق شهرداری منطقه ۲ نیز که این پروژه در زمان وی کلید خورده در این مورد می‌گوید: خیابان توس ۶۳ یا بیست متری فاضلاب سابق تنها معبر اصلی در بلوار توس است که پس از سال‌های متوالی خاکی باقی مانده بود؛ تقاضای مردم منطقه این بود که هرچه سریع‌تر منطقه به روزرسانی و آسفالت شود.

وی ادامه می‌دهد: برای هر آسفالتی پیش‌نیازهای لازم بود از جمله اینکه برای جمع آوری آب سطحی باید جوی تعبیه و سپس زیرساخت لازم ایجاد و سپس لایه‌ریزی و کوبیدن بستر و در نهایت آسفالت صورت گیرد؛ چندین مرتبه برای این کار در دوره‌های شهری مختلف اعتبار دیده شده بود اما نهایی نشده بود.

معاون سابق شهردار منطقه ۲ درباره حاشیه نشینی در مشهد بیان کرد: حدود دو سال پیگیری شد و در نهایت ۳ میلیارد اعتبار در نظر گرفته شد و سپس برای مناقصه اقدام شد؛ بعد از مشخص شدن برنده مناقصه باید هرچه سریع‌تر و قبل از بارش‌ها کار را شروع می‌کردیم و این اقدام هم صورت گرفت و حتی پیش پرداخت پیمانکار نیز انجام شد.

مردم منطقه توس ۶۳ منتظر مسئولان هستند

احسان قیطاقی ادامه داد: تمام این مسیر را برای جذب اعتبار و پرداخت پیش پرداخت دنبال شد و پیمانکار هم با قدرت کارش را شروع و خاکبرداری انجام و تیغ زدن جاده و عریض کردن معبر صورت گرفت؛ سعی کردیم عرض معبر را کم نکنیم؛ هدف اول ما بهسازی و مناسب‌سازی توس ۶۳ و استفاده مردم بود و هدف دیگر کاهش ترافیک توس ۶۵ یا محله نوده بود.

بخوانید:  ساختمان های ناایمن تهران؛ بلای جان شهر و شهروندان

وی خاطرنشان می‌کند: سمت غرب توس ۶۳ به خیابان‌های نجف منتهی می‌شد که همان منطقه توس ۶۵ یا نوده است که اگر توس ۶۳ به بهره برداری برسد مردم از این معبر جایگزین برای دوری از ترافیک بهره می‌گیرند؛ با تلاش شبانه‌روزی همکارانمان در آن مقطع کانال جمع آوری آب‌های سطحی را اجرا کردیم و نظارت و کنترل کامل صورت گرفت و اعتبار نیز از جاهای مختلف جذب شد تا از این طریق هزینه مدیریت شهری هم کم شود.

احسان قیطاقی می‌گوید: روان آبها هنگام بارندگی جمع و به منازل مردم نفوذ می‌کرد و به همین دلیل کانال جمع‌آوری آب‌ها را در توس ۶۳ و ۶۵ اجرا کردیم اما پس از خروج بنده از منطقه کار توسط بنده پیگیری نشد اما اخیرا که مجدد در منطقه حاضر شدم شاهد بودم که کار پیشرفتی نداشته و رها شده است.

اینک اما مردم منطقه توس ۶۳ منتظر هستند مسئولان خیلی سریع پای کار بیایند و این کار نیمه‌تمام را به پایان برسانند.

بررسی وضعیت حاشیه نشینان در مشهد

حجت الاسلام صبوری؛ امام جماعت منطقه توس ۶۳ در این زمینه می‌گوید: حدود دو سال قبل بازدید میدانی از این منطقه صورت گرفت و عضو شورا و احسان قیطاقی؛ معاون شهردار منطقه ۲ در آن بازدید حضور داشتند و در این بازدید از سوی مسئولان وعده داده شد که تا سال گذشته پروژه تمام شود اما عملیاتی نشد.

وی خاطرنشان می‌کند: کار جمع آوری آب‌های سطحی استارت خورد و با وجود اینکه باید در دو ماه تمام می‌شد حدود ۸ ماه طول کشید؛ پس از پایان کار جمع آوری اعضای شورای شهر و شورای اجتماعی و شهردار منطقه ۲ و پیمانکار حاضر شدند و وعده داده شد که در ۶ ماه حتما آسفالت شود.

صبوری درباره حاشیه نشینی در مشهد عنوان کرد: اکنون آخر سال است اما کار آسفالت صورت نگرفت؛ کار زیرساختی آسفالت هم انجام شد اما اینک حدود ۲۰ روز است که کار مسکوت باقی مانده است و حتی خاک مخصوص زیر آسفالت نیز ریخته شد اما بعد از تغییر و تحول در شهرداری منطقه ۲ کار مسکوت باقی ماند.

از بین رفتن آسیب‌های اجتماعی با بازسازی منطقه توس

وی با اشاره به اینکه این منطقه مهمترین معبر منطقه توس محسوب می‌شود بیان کرد: ازدحام جمعیت در توس ۶۵ بسیار بالاست و تمام تردد از توس ۶۵ انجام می‌شود که هم سه راه است و هم چراغ قرمز دارد و هم اینکه تمام شهرک و ساکنان نوده از توس ۶۵ تردد می‌کنند. توس ۶۳ اگر آسفالت شود بار ترافیکی توس ۶۵ بسیار کم می‌شود و بسیاری منافع در منطقه محقق می‌شود و علاوه بر این مناطق تجاری منطقه نیز اهمیت و رونق بیشتری پیدا می‌کند و خرده مالکان نیز با یکدیگر برای تغییر کاربری اراضی قطعا همکاری بیشتری خواهند داشت و می‌توانند ذی نفع شده و به ساخت و ساز دست بزنند و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی با همین اقدام از منطقه رخت برخواهد بست.

صبوری گفت: اینجا ۲۰ سال است منطقه مسکونی است و آسفالت هم نشده؛ علی الظاهر دو بار در سال‌های اخیر به این منطقه و برای این کار بودجه اختصاص داده شده اما کار به سرانجام نرسیده است.

  • منبع خبر : تسنیم