بخش خصوصی،حلقه واسطه میان مدیریت شهری و مردم است
بخش خصوصی،حلقه واسطه میان مدیریت شهری و مردم است
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: حلقه واسطه میان مدیریت شهری و مردم بخش خصوصی است، بخش خصوصی می تواند با افزایش مشارکت خود در زمینه تفکیک زباله و استفاده از ظرفیت های تشویقی، مردم را هر چه بیشتر به تفکیک زباله از مبدا سوق دهند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، مدیریت شهری و مردم؛ مهدی ناصحی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ضمن بازدید از سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد مقدس به بازدید از بخش های مختلف این مجموعه و گفتگو با کارکنان این مجموعه نشست.

ناصحی در پایان این بازدید با بیان اینکه اقدامات ارزشمندی در زمینه بازیافت و مدیریت پسماند از سوی شهرداری صورت گرفته است گفت: در مشهد مقدس روزانه حدود ۲ هزار تن زباله جمع آوری می شود که مقدار بسیار کمی از آن به وسیله تفکیک زباله از مبدا وارد باز چرخانی و بازیافت می شود و 
تقاضای ما از مردم این است که در حوزه تفکیک زباله مشارکت بیشتری داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم فراهم سازی هر چه بیشتر زمینه مشارکت مردم توسط مسئولان حوزه مدیریت پسماند، گفت: در این بازدید شاهد حضور جوانان با انگیزه بودیم و این جوانان نیازمند حمایت از سوی مسئولان هستند تا بازگشت این مواد به ظاهر بلا استفاده به عرصه بهره برداری چه در حوزه کاغذ و الکترونیک و پلاستیک و لاستیک با سرعت بیشتری انجام شود.

ناصحی افزود: یکی از اقدامات ارزشمند در زمینه مدیریت پسماند، استحصال گازهای ناشی از زباله های مدفون در زمین و تولید برق از آن است، یک نیروگاه فعال که در حال حاضر حدود هشتصد کیلووات برق تولید می کند و نیروگاه جدیدی که در مرحله طراحی است و ۳ مگاوات برق تولید خواهد کرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: در زمینه تولید انرژی از زباله و دانش های نو، زمینه برای ورود هر چه بیشتر شرکت‌های دانش بنیان فراهم است و شهرداری هم کمک خواهد کرد و مدیریت شهری و مردم تا این ورود صورت بگیرد.

ناصحی با اشاره به اینکه واژه طلای کثیف برای زباله کاملا درست و واقعی است افزود: مردم باید به این جمع بندی برسند که می توانند به راحتی از زباله های خشک خود بهره‌ برداری اقتصادی کنند، با بستر جدیدی که توسط بخش خصوصی و راه اندازی اپلیکیشن های خرید زباله های خشک از درب منزل فراهم شده است، فرآیند این بهره برداری اقتصادی شفاف و سریع است و مشوق خوبی برای مردم محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر مردم در این زمینه مشارکت لازم را داشته باشند ما در جامعه دیگر شاهد پدیده زباله گردی و نابهنجاری های اجتماعی نخواهیم بود و دست مافیای طلای کثیف هم از چرخه پرسود بازیافت کوتاه می شود و سود این بازگردانی به جیب مردم خواهد رفت.

بخش نگهداری و تعمیر ماشین آلات خدمات شهری، نیروگاه تولید برق بیوگاز، کارخانه بازیافت کاغذ، خط تولید آسفالت از تراشه های آسفالت های بازیافتی، کارخانه بازیافت لوازم الکترونیک، کارخانه بازیافت لاستیک و کارخانه تولید کود کمپوست از جمله بخش هایی بودند که نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس از آنها بازدید کرد.