حاشیه نشینی در ایران؛ پدیده‌ای که باید جدی گرفته شود
حاشیه نشینی در ایران؛ پدیده‌ای که باید جدی گرفته شود
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: جنس حاشیه‌ نشینی در کشور متفاوت است، این موضوع در شهرستان چابهار نمود بیشتری دارد و حتی محلات این شهر با هم متفاوت هستند.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، حاشیه نشینی در ایران: مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که مقام معظم رهبری بارها در فرمایشات خود در جلسات مختلف بر حل معضل حاشیه‌ نشینی به عنوان یکی از سه اولویت اصلی کشور در حوزه اجتماعی تاکید کرده‌اند اما متاسفانه کمتر توجه عملی به این موضوع اتفاق افتاده است، گفت: از آن جا که بیشترین میزان حاشیه‌ نشینی درایران به نسبت جمعیت متعلق به چابهار است، پس از سفر سال گذشته به این منطقه، قرار شد این پروژه را به شکل پایلوت و با مشارکت سازمان بسیج و وزارت راه و شهرسازی شروع کنیم که وزیر راه و شهرسازی هم مانند همیشه با روی گشاده و تصمیمات سازنده وارد میدان شدند.

افزایش حاشیه نشینی در چابهار

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه جنس حاشیه نشینی در ایران متفاوت است، اظهار کرد: این موضوع در شهرستان چابهار نمود بیشتری دارد و حتی محلات این شهر نیز از نظر جنس حاشیه‌نشینی کاملاً با هم متفاوت هستند، برای مثال وضعیت سکونتگاه غیررسمی جنگلوک با مرادآباد و میرآباد و کمپ و رمین کاملاً متفاوت است.

رئیس هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه افزود: فارغ از بحث زمین‌خواری و هجوم افراد برای تصرف زمین‌های دولتی یک سری از مردم عادی به دلایل مختلف مثل خشکسالی، سیل، عدم وجود اشتغال و نیز به دلیل شکل‌گیری سواحل مکران، وجود منطقه آزاد، بنادر خوب و پالایشگاه‌ها به این شهر هجوم آورده‌ اما متاسفانه موفق به برآوردن خواسته‌هایشان نشده‌اند و امروز شاهدیم که با کیفیت بدی در زاغه‌ها زندگی می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این افراد در اداره کل راه و شهرسازی استان شناسایی و احصا شده‌اند، گفت: قرار است حدود ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای این عزیزان ساخته شود و برای این منظور از ظرفیت بسیج استفاده می‌کنیم در واقع پیمان را به بسیج سازندگی واگذار کرده‌ایم و کار با جدیت آغاز شده است.

بخوانید:  ایرادات طرح مسکن ملی چیست؟

حل معضل حاشیه نشینی در ایران

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با تاکید بر اینکه در کنار فعالیت‌های کالبدی و عمرانی نباید از مسائل اجتماعی مهم این منطقه غافل شویم، افزود: اکنون تعداد زیادی کودکان جامانده از تحصیل، کودکان کار، زنان بی سرپرست، زنان بدسرپرست و مشکلات آموزشی، بهداشتی و درمانی را شناسایی و احصا کرده‌ایم. در این خصوص نیز با معاونت اجتماعی سازمان بسیج تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که بر اساس آن به طور جدی به بحث بهداشت و درمان ورود پیدا کرده‌اند و در زمینه آموزش نیز ورود جدی خواهند داشت.

به گفته عبوری در کنار آماده‌سازی این واحدها، بحث تامین خدمات زیربنایی و روبنایی نیز در قرارداد سازمان بسیج ذکر شده است. او در این باره تصریح کرد: ضمن صحبت با بیجار معاون عمرانی استاندار ایشان متعهد شدند تا همه خدمات را تا ورودی این شهرک جدیدالاحداث برسانند و در داخل مجموعه تامین خدمات مانند آب و برق به عهده ما و سازمان بسیج است که انجام خواهیم داد. برای ساخت مدرسه، مسجد و فضای عمومی می‌توانیم از مسئولان محلی کمک بگیریم و وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری از این امر پشتیبانی می‌کنند تا کار با سرعت بالا پیش رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در بحث‌های اجرایی هیچ مشکلی بین ما و سازمان بسیج مستضعفین وجود ندارد و فقط مقداری در پشتیبانی لجستیکی، نیروی انسانی و مصالح نیازمند کمک هستیم و امروز با دستوراتی که سردار سلیمانی صادر کرد این امر برآورده خواهد شد و قرار است تعداد اکیپ‌ها طی روزهای آینده به چهار برابر افزایش پیدا ‌کند که بسیار نکته مهمی است و در این شرایط می‌تواند به داد مردم ستم دیده‌ منطقه برسد.