نمای ایتکس چیست و چه تاثیری در ساخت‌وساز دارد؟
نمای ایتکس چیست و چه تاثیری در ساخت‌وساز دارد؟
نمای ایتکس چیست؟ نمای اتیکس نوعی نمای عایق برای ساختمان محسوب می شود که آن را در برابر عواملی نظیر رطوبت، حرارت و برودت محافظت می کند. این نما از سه جزء عایق، مسلح کننده و پوشش نهایی تشکیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری ساخت و ساز هشتم، نمای ایتکس چیست؟ دیوار خارجی یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان است، دیوار خارجی محیط داخل و خارج ساختمان را از یکدیگر جدا می کند و نقش تعیین کننده ای در تامین ایمنی (محافظت در برابر حریق و …) و شرایط مناسب و آسایش ساکنان (ازنظر حرارتی و صوتی و …) و بهره برداران دارد بنابراین حفظ شرایط مناسب در داخل ساختمان تا حدود زیادی به عملکرد حفظ کارایی و دوام دیوار خارجی بستگی دارد.


نمای ساختمان به صورت مستقل مرکب و یا به عنوان جزئی از دیوار خارجی در تامین بسیاری از این وظایف نقش مهمی دارد شایان ذکر است انتخاب نامناسب سیستم نما علاوه بر ایجاد خلل در انجام وظایف دیوارخارجی در برخی موارد خود تبدیل به خطری برای ساختمان یا محیط اطراف آن می شود.

نمای ایتکس چیست؟

در چند دهه اخیر تولید کنندگان مصالح ساختمانی تلاش کرده اند تا محصولاتی به صنعت ساختمان ارائه کنند که به اهداف فوق کمک کند و مشخصات فنی مناسبی از لحاظ موارد ذکر شده داشته باشد به عنوان یکی از این محصولات می توان سیستم نمای مرکب عایق حرارتی بیرونی یا همان نمای ایتکس را نام برد که این سیستم برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۳۸۷ توسط مهندس امین افشار مجدداً احیا شده و در اداره ثبت مالکیت های صنعتی به شماره ۵۳۳۳۹ ثبت گردیده است، در اینجا به نمای ایتکس پرداخته شده است.

تعریف های مختلفی از سیستم ساختمانی نمای ایتکس وجود دارد در برخی از آنها یک سیستم ساختمانی مجموعه ای است که کلیه اجزای ساختمان اعم از سازه ای و غیر سازه ای را شامل شود با این تعریف سیستم نمای مرکب عایق حرارتی بیرونی (ETICS) یا نمای ایتکس نوعی زیر سیستم تلقی می شود با وجود این برای راحتی کار و جلوگیری از ایجاد ابهامات یا پیچیدگی های غیر ضروری در این بخش تعریف فوق از سیستم ساختمانی نادیده گرفته می شود و از نمای مرکب ETICS به عنوان یک سیستم نما به عنوان نمای ایتکس نام برده می شود.

از چه عایق‌هایی در نمای ایتکس استفاده می‌شود؟

از جمله عایق هایی که برای نمای ایتکس استفاده می شوند فوم پلی استایرن منبسط شده و پشم معدنی هستند. وجود این عایق ها به میزان قابل توجهی هزینه های سرمایشی و گرمایش ساختمان را به حداقل می رسانند. پوشش نهایی نمای اتیکس می تواند چوب، آجر لعابدار، فلز، اندود و … باشد.

سیستم ETICS نوعی از مجموعه نماهای عایق دار پوسته خارجی ساختمان است که بر روی اکثر دیوارهای تمام شده اعم از بنایی، بتنی، چوبی و… قابل اجراست این سیستم علاوه بر ایجاد عایق حرارتی لازم و کمک به هوا بندی و اب بندی ساختمان از نظر طرح معماری دارای تنوع زیادی در زمینه بافت و رنگ است در عین حال این سیستم وظیفه یا نقش سازه ای ندارد و دیوار پشت کار باید خود ایستایی مکانیکی لازم را فراهم کند در ضمن هوابندی سیستم نیز عمدتا بر عهده دیوار پشت کار است به طور کلی اجزای اصلی این سیستم در شکل نشان داده است.

بخوانید:  آموزش گام به گام مراحل نقشه کشی ساختمان

نمای ایتکس چیست؟

در دهه ۵۰ میلادی دو اتفاق مهم رخ داد که در نهایت منجر به ابداع سیستم نمای مرکب عایق حرارتی بیرونی در اروپا شد اولین اتفاق ظهور پلی استایرن منبسط شده و دومین اتفاق تولید اندودهای مصنوعی پایه ابی بود، با کاربرد تلفیقی این دو محصول سیستم ETICS در اروپا معرفی شد، از مزایای ETICS این بود که علاوه بر پروژه های نو سازی برای ساختمان های موجود که نیاز به تجدید نما یا عایق کاری حرارتی داشتند نیز قابل کاربرد است برای مثال در المان از سیستم ETICS برای تجدید نمای ساختمان های اسیب دیده در دوران جنگ دوم جهانی استفاده شد.

کاربرد نمای ایتکس چیست؟

کاربرد نمای ایتکس در اروپا به سرعت گسترش یافت و بعد از این در سال ۱۹۶۹ به امریکا نیز راه یافت و تا سال ۱۹۹۵ بیش از ۱۸ میلیون متر مربع نمای ETICS در امریکای شمالی اجرا شد اما در این سال به علت خرابی تعدادی از نماهای کار شده قبلی بر اثر رطوبت ضربه بزرگی به پذیرش این محصول وارد امد این موضوع به علت پایین بودن حدود انتظارات تعریف شده در استاندارد ها و دستورالعمل های طراحی و اجرا بود.